wieś

RADOWICZE

gromada Radowicze, gmina Turzysk, powiat Kowel, woj. wołyńskie
parafia Turzysk


Opracowywane w okolicy:
Dąbrowa, Klusk, Abramowiec, Wierzbiczno, Zaliscy, Gruszówka, Lityń, Suszybaba,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Radowicze były dużą, rozległą wsią, ciągnącą się 6 km wzdłuż traktu Turzysk-Kupiczów. Składały się z centralnej ulicówki i peryferyjnych kolonii: Abramowca, Kolonii Czeskiej, Żukowa, Kolonii Polskiej, Koczek, Puhów. Abramowiec i Kolonię Polską zamieszkiwali Polacy, pozostałe skupiska były polsko-ukraińskie, zaś w Kolonii Czeskiej mieszkało kilkanaście rodzin czeskich.(...) W 1943r. Radowicze zamieszkiwało 95 polskich rodzin, co stanowiło ponad połowę mieszkańców.

WYKAZ GOSPODARSTW, stan w około 1939 r.

1.ANIOŁJan, kierownik szkoły, ż. Antonina.
2.BABIŃSKIWacław, ż. Zofia i dzieci: Henryk, Maryla, Krystyna, Urszula.
3.BARTOSZEWSKIAdam +22.08.1943 (+Gruszówka), ż. Weronika 22.08.1943 (+Gruszówka), dzieci: Władysława, Henryk, Edward.
4.BARTOSZEWSKIAdolf, komendant Związku Strzelców, ż. Helena i dzieci: Waldemar, Irena, Janusz.
5.BARTOSZEWSKIAntoni, ż. Janina, dzieci: Elżbieta.
6.BARTOSZEWSKILeon, ż. Marianna, dzieci: Ryszard, Leopold, Wiesław.
7.BARTOSZEWSKIPiotr, ż. Maria, dzieci: Lech.
8.BEDNAREKPiotr 1890 - s. Jana i Marianny z d. Urbanik, żona Weronika z d. Leśniewska (śl.1910), dzieci: Adam 1912 (*Byteń, u dziadków), Jan, Mieczysław +18.08.1943 (+Suszybaba), Stanisław, Józef, Henryk, Maria. Rodzeństwo Piotra to: Jan (ż.Katarzyna Albrecht), Stanisław (ż.Anastazja Stosio), Bronisława 1887 (m.Władysław Bagiński), Zofia 1889, Franciszek 1892, Józefa 1894, Marcin 1895.
9.BOCHNIAKKarol, ż. IN., dzieci: Karol, Michał, Stanisław, Aniela, Weronika, Leokadia.
10.BRZEZICKITeodor, ż. IN., dzieci: Teofil, Stanisława; i Stanisława (Jeleńska).
11.BRZOZOWSKIJan, ż. Maria, dzieci: Kazimierz, Zofia, Aleksander.
12.BUDZISZWładysław, ż. Stanisława, dzieci: Feliks, Danuta.
13.BUDZISZPiotr, ż. Anna, dzieci: Stanisław, Jan, Tadeusz.
14.BUDZISZMichał, ż. IN., dzieci: Stefan, Bolesław, Wanda, Władysław.
15.DASZKIEWICZJan +28.06.1943, ż. Paulina +28.06.1943, dzieci: Leokadia +28.06.1943, Helena +28.06.1943 i jej córka Zofia +28.06.1943, Maria, Kazimierz +05.1943 (+Klusk).
16.DASZKIEWICZStefan, ż. Hanna, dzieci: Hanna.
17.DASZKIEWICZJakub, ż. Ludwika +22.08.1943 (+Gruszkówka) dzieci: Henryk, Janina, Maria, Aleksandra, Wiktoria.
18.DASZKIEWICZRoman +8.08.1943 (+Abramowiec), ż. Marcelina +5.08.1943 z d. Gaczyńska, dzieci: Bronisława, Genowefa, Janina, Leokadia, Danuta 15.08.1933-13.01.2007 (po m.Szcześniak).
19.DASZKIEWICZApolinary, ż. Anna, dzieci: Kazimierz, Irena, Antonina, Danuta, Bronisława, Adela, Zygmunt.
20.DASZKIEWICZAntonina, wdowa (po Stanisławie?), dzieci: Hanna, Krzysztof i może inne? (poniżej)
DASZKIEWICZMarian 7.03.1913-22.10.1941, kupiec, zginął w obozie Auschwitz.
DASZKIEWICZZygmunt 7.01.1916, kapral, wzięty do niewoli w Garwolinie, podczas kampanii wrześniowej - s. Stanisława i Antoniny z d. Jurczyńska.
21.DULKOWSKIJan - s. Franciszka i Magdaleny z d. Rudkowska, żona (śl.1889) Józefa z d. Różańska, dzieci: Maria 1892, Wincenty (poniżej), Emilia 1905, Józefa 1907, Władysław (poniżej).
DULKOWSKIWincenty 1903-24.07.1943, ż. Aleksandra +24.07.1943, dzieci: Alfreda +24.07.1943, Antonina,
22.DULKOWSKIWładysław 1912-24.07.1943, ż. Hanna +24.07.1943, dzieci: Hanna +24.07.1943, Krzysztof +24.07.1943.
23.DZIEDZICJan, ż. Marcelina, dzieci: Jan, Kazimiera, Tadeusz.
24.FURGAAntoni, ż. (IN.) dzieci: Adam, Wacław, Anna, Zofia, Henryk, Stanisław.
25.GŁAZIKIN., ż. (IN.) dzieci: Stanisława, Helena, Tadeusz, Józef.
26.GOLIKTomasz +3.09.1943 (zginął, Tuliczów), ż. Maria, dzieci: Tadeusz, Bolesław.
27.GUTAdam, ż. Maria, dzieci: Marian, Alfons i Babcia Wiktoria.
28.GUTMaria +24.07.1943, wdowa, dzieci: Stefan +1943 (+Peresieka).
29.HETERJan, ż. Kazimiera.
30ISKRAAntoni, kawaler i brat Franciszek +5.09.1943.
31.IWOŁAPaweł, ż. Leokadia i dwoje dzieci.
32.JANIKOWSKIStanisław, ż. Genowefa, dzieci: Krystyna, Wiesław, Leszek.
33.KIEŁBASAMaria +22.08.1943, wdowa, dzieci: Marian +22.08.1943 (+Gruszkówka), Józef, Tadeusz.
34.KOSTRUBIECWładysław, ż. Aniela, dzieci: Eugeniusz, Danuta. Antoni - brat Władysława.
35.KOZIEŁIN., ż. IN. , dzieci: Wanda, Wacław, Henryk.
36.KRANTZJan, kawaler, nauczyciel.
37.KROWICKIIN., ż. IN., dzieci: Stanisław, Adela.
38.KOLASAIN., ż. IN., dzieci: Jadzia, dwóch synów.
39.KOLASAIN., ż. IN., dzieci: syn i córka.
40.KULESZAAdolf, ż. Stanisława, dzieci: Wacław, Sabina, Władysława, Józef.
41.KUŁAKOWSKIMarcin, ż. Rozalia +22.09.1943 (+Gruszkówka) dzieci: Bronisław, Janina.
42.KUŁAKOWSKIWładysław +1943, ż. Katarzyna +1943, dzieci: Jan +1943, Stanisława +1943 (+Somin).
43.KURNICKIWładysław (zmarł na raka żołądka), ż. Maria +24.07.1943 (w chwili śmierci była w ciąży), dzieci: Piotr 10.04.1917 (wzięty do niewoli podczas kampanii wrześniowej, służył jako strzelec w 50 pułku piechoty), Władysława, Józef, Jan, Aniela, Karol, Maria, Franciszek, Władysław.
44.KUŹMIŃSKAWiktoria +29.09.1943, wdowa, dzieci: Leokadia +29.09.1943, Janina +29.09.1943, Bogumiła +29.09.1943, Mieczysław.
45.LASEKStanisław, ż. IN., dzieci: Zofia, Bolesław 1922-14.03.1945 (*Oblekoń, żołnierz W.P., ppor., zm. z ran w rejonie Kołobrzegu), Stanisława.
46.LATOSWincenty +5.09.1943, ż. Magdalena, dzieci: Zofia, Stefan, Stanisława, Janina, Teresa i ojciec Wincentego +5.09.1943.
47.LEŚNIEWSKIMarceli +11.04.1943, ż. Marianna, dzieci: Eugeniusz +11.04.1943, Antoni +11.04.1943, Antonina, Jadwiga (prowadziła drużynę "Orląt"), Zenon, Roman, (zdjęcie pomordowanych). W tym domu zatrzymali się w drodze do dowództwa północno-zachodniego zgrupowania UPA, parlamentariusze: ppor. Krzysztof Markiewicz z Kowla i ppor. Zygmunt Jan Rumel z Orłopola oraz ich podwożący Witold Dąbrowski z Kowalówki (10.07.1943 r. zostali przez banderowców zamordowani poprzez rozerwanie końmi).
48.LISEdward, ż. IN., dzieci: Edward, Helena.
49.ŁODEJAntoni, ż. Anna, dzieci: Tadeusz, Mieczysław 1927-1944 (+Chełm, poległ w szeregach WP), Antoni, Władysław, Zofia. V.n: Łobej?
50.ŁUKASZEWICZMichał, ż. Weronika, dzieci: Karolina i jej dziecko (zamordowani 5.09.1943 Radowicze),.
51.ŁUKASZEWICZLeonard, ż. Fima, dzieci: Bogdan.
52.MALESAAntoni, ż. Kazimiera, dzieci: Jerzy.
53.MALINOWSKIFranciszek, żona Marcjanna z d. Figurowska, dzieci: Ludwik (poz.55), Stanisław i Marceli (poz.56), Dominik, Władysław, Stanisława, Amelia i Natalia (Nastka).
54.MALINOWSKILudwik- s. Franciszka i Marcjanny, ż. Tekla; Marceli – najmłodszy brat Ludwika i Stanisława.
55.MALINOWSKIStanisław- s. Franciszka i Marcjanny, ż. Aniela (zamordowani 22.08.1943 Gruszówka), dzieci: Franciszek, Zofia, Danuta, Jadwiga, Adela.
56.MAZUREKStanisław (zginął w 1943r. w lasach mosurskich) ż. Franciszka, dzieci: Mieczysław, Emilia, Stanisław.
57.MAZUREKTomasz, ż. Katarzyna, dzieci: Maria, Józef, Marian, Franciszek.
58.MINDORTeofil +24.07.1943, ż. Eugenia, dzieci: Józef, Regina, Teofil.
59.MŁYNEKJan, ż. Katarzyna, dzieci: Ewa, Teresa, Edward (zamordowani 1943r. Somin),.
60.MOLENDAAntoni 1885, żona Anna, dzieci: Władysław, Wacław, Maria, Leokadia 1925, Janina 1929, Stanisława 1932, Zdzisław 1938. Po wojnie w powiecie zamojskim.
61.MOLENDAJózef, ż. Stefania, dzieci: Józef, Adam, Maria, Renata.
62.MOLENDAStanisław, ż. Bronisława, dzieci: Bogumiła, Zofia.
63.MOLENDAWładysław +1943 (zginął - lasy mosurskie) ż. Maria, dzieci: Zbigniew, Henryka, Lucjan.
64.NIECKARZWojciech, ż. Maria, dzieci: Michał, Władysław, Jan, Ludwik, Julia.
65.OSTROWSKIWiktor, ż. Genowefa, syn Władysław?
66.OWCZAREKIN., żona IN., dzieci: Stanisław, Mieczysław, Henryk.
67.OWSIANYFeliks, żona IN., dzieci: Jadwiga, Tadeusz.
68.PERSKIBronisław +24.07.1943, ż. Józefa 10.06.1907-13.01.1976 z d. Dulkowska, dzieci: Wanda, Henryk, Eugeniusz +24.07.1943, Longina, Czesław 31.03.1927-5.08.1999 (+Lubin). Po wojnie w Wołowie.
69.RACZYŃSKIZygmunt, ż. Michalina z d. Dobrowolska - c. IN. i Krystyny +25.12.1943, dzieci: Wanda (Szewczyk, poz.85), Czesława +25.12.1943 (+Radomle), Janina (po m.Gruszka), matka Zygmunta - Wiktoria +5.09.1943.
70.RAKFranciszek, ż. Stefania, dzieci: Józef +1943 (+lasy mosurskie), Regina, Sabina.
71.RAKOWSKIIgnacy, ż. Bronisława, dzieci: Czesław 1920-19.04.1945 (poległ pod Altwriezen), Wacław, Edmund, Tadeusz +26.04.1946 (zginął pod Hrubieszowem), Irena, Ludwika, Bogumiła, Fryderyka, Witold.
72.RAKOWSKIFranciszek, żona Apolonia, dzieci: Adela, Henryka, Edmund, Antoni, Joanna.
73.ROMANKIEWICZAntoni +25.12.1943 (+Janówka), ż. Franciszka, dzieci: Zofia, Stanisław +31.09.1943 (+Gruszówka), Mieczysław, Aniela, Irena, Witold, Ryszard, brat Antoniego – Zygmunt.
74.RÓŻAŃSKIBernard +24.07.1943, ż. Felicja +24.07.1943, dzieci: Stanisław +24.07.1943, Jan.
75.RÓŻYCKIIN., ż. IN., dzieci: Janina, Stanisław, Zofia, Eugeniusz, Leokadia, Julian.
76.SIEDLECKIBolesław, ż. Tekla, dzieci: Romuald, Mieczysław, Alfreda, Zofia, Danuta, Irena, Krystyna.
77.SKRZATAdolf, ż. Maria, dzieci: Henryk +5.09.1943.
78.SKRZATStefan, ż. Hanna, dzieci: Zofia +5.09.1943.
79.SŁYKAntoni, ż. IN., dzieci: Bronisława, Marian, Anna.
80.SOBCZYKJan, ż. Dominika, dzieci: Jan, Henryk +16.04.1943 (+lasy mosurskie),.
81.SOBÓTKAStanisław +24.07.1943, ż. Maria +24.07.1943, dzieci: Stefan +24.07.1943, Eugenia, Tadeusz, Bolesław.
82.STEFANOWICZJan, ż. Maria, dzieci: Alina.
83.STEFANOWICZJadwiga +5.09.1943, wdowa, dzieci: Mieczysław.
84.SZEWCZYKJan, ż. Maria, dzieci: Józef, Jan, Stanisław.
85.SZEWCZYKPiotr +05.1944 (zginął w lasach szackich), ż. Wanda 1922-25.12.1943 z d. Raczyńska - c. Zygmunta i Michaliny (poz.70), dzieci: Leokadia, Władysław, Henryk.
86.SZEWCZYKWincenty +25.12.1943 (+Radomle), ż. Maria,
87.TOKARSKAIsańska IN., (może była nauczycielką), jej matka Karolina +5.09.1943, teściowa Anastazja +5.09.1943.
88.TRACZIN., ż. IN., dzieci: Aleksander, córka.
89.URBANDominik, żona Rozalia, dzieci: Bolesław, Władysława, Wacław, Tadeusz, Stanisław, Henryk. Mieszkały tu dwie siostry Dominika: Magdalena i Maria.
MŁOTKOWSKIIN., żona Magdalena z d. Urban.
KACZANJózef, żona Maria z d. Urban.
90.WAŁĘGAJózef, ż. Helena 1903, dzieci: Józefa 1927, Stefania 1933, Antoni 1935-25.12.1943 (+Radomle), Helena, Edward, Eugenia, Zofia, matka Heleny – Krystyna Dobrowolska.
91.WASIKJan +25.12.1943 (+Radomle), ż. Maria +25.12.1943 (+Radomle), dzieci: Antoni +25.12.1943 (+Radomle), Aleksander +25.12.1943 (+Radomle), Jan, Sabina, Stefan, Danuta.
92.WŁODARSKIFranciszek, żona Józefa, dzieci: Bolesław, Stanisława, Leokadia, Franciszek, Zofia, Janina.
93.ŻOŁNIKBronisław +29.09.1943, ż. IN., dzieci: Edward +29.09.1943, Zofia +01.1945 (+Włodzimierz).

Uzupełnienia mile widziane. Objaśnienie: rok w barwie: fioletowej - zamordowani przez Niemców w wyniku prowokacji UPA w dn. 24.07.1943; rok w barwie: niebieskiej - śmierć z rąk bandytów ukraińskich (w tym "upa"). Jeżeli nie podano miejscowości, osoby zostały zamordowane w miejscu zamieszkania.

Osoby zainteresowane miejscowością lub przekazujące informacje

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Edmund Goś[luty 2007] poz. 1-52, 54-93 (bez Łukaszewskich, którzy mieszkali w Gruszówce i Żabika z Abramowca) z książki „Z ziemi cmentarnej”, Feliks Budzisz.azymek5(a)wp.pl

2.

Krzysztof Tyczko[marzec 2008] sprostowanie i dopełnienie w poz.43. Informacje uzyskałem od mojej mamy, Haliny, córki Józefa Kurnickiego.tyczko(a)gmail.com

3.

Grażyna Grzegorzewska[maj 2008] sprostowanie i dopełnienie w poz. 88 na podst. relacji Genowefy Marcinek i Jana Młotkowskego.grazyna_grzeg(a)interia.pl

4.

Krystyna Rosłan-Szulc[lipiec 2008] poz. 54info(a)roszdent.com.pl

5.

Andrzej Lukaszewicz[sierpień 2008] korekta nazwiska w poz. 50 i 51 (było Łukasiewicz)lab72(a)bigmir.net

6.

Zofia Jasińska[czerwiec 2010] korekta imienia w poz. 8. Piotr Bednarek był moim Pradziadkiem.z.jasinska(a)gmail.com

7.

Małgorzata Mariańska[październik 2010] uzup. poz. 8. na podst. "Wykazów osób..." ks. W. W. Żurkakrewniaczka(a)o2.pl

8.

Andrzej Szcześniak[luty 2011] uzup. poz. 18.lipa444(a)gmail.com

9.

Czesław Kamiński[wrzesień 2011] uzup. poz. 69 na podst. wspomnień Janiny. [czerwiec 2013] uzup. poz. 49. [styczeń 2016] uzup. poz. 20 i 43 (źr.: http://www.straty.pl/).czkamyk(a)op.pl

10.

Alicja Bochno- c. Czesława. [luty 2014] uzup. poz. 68.abochno(a)hotmail.com

11.

Łukasz Mulak[październik 2016] uzup. poz. 60, źródło: AP w Lublinie, Urząd Wojewódzki Lubelski 1944-1950 Wydział Odbudowy - zniszczenia wojenne sygn. 504luk81m(a)tlen.pl

Artykuł: W hołdzie bohaterom zasmyckiej samoobrony.

Data powstania strony: luty 2007 r., ostatnia edycja: styczeń 2016 r.

inne strony O KRESACH