kolonia

KAMIONKA STARA

gromada Kamionka Stara, gmina Stydyń, powiat Kostopol, woj. wołyńskie


Opracowywane w okolicy:
Huta Stepańska, Kamionka Nowa, Borek, Mielnica Duża,

A B C D E-F G H I J K L-Ł M N O P R S-Ś T U W Z-Ż


Stara Kamionka, zwana tu powszechnie jako "Kamianka" powstała w II połowie XIX w. w wyniku parcelacji majątku Mydzka. Od 1936 roku 4-ro klasowa szkoła powszechna mieściła się w domu Mikołaja Kołodyńskiego. Budowę nowej szkoły rozpoczęto w 1939 r., lecz nie zakończono. Była tu kuźnia, którą przejął po zmarłym kowalu Joahimie Sulikowskim, jego syn Marian.

WYKAZ GOSPODARSTW, stan w około 1939 r. Domyślnie, jeżeli nie wpisano inaczej, wszyscy urodzeni są w tej miejscowości.

1.

KOŁODYŃSKI

Bronisław 1899-1972 - s. Leona i Narcyzy z d. Mokrzycka, żona Genowefa 1898-1968 z d. Sulikowska - c. Józefa i Józefy z d. Brzozowska, dzieci: Jadwiga 1922-1973 (z m. Eugeniuszem Lipińskm w Mielnicy W. do 1943 r) i Mirosław 1924-1992.

2.

KOŁODYŃSKI

Jan 1897-1969 - s. Leona i Narcyzy z d. Mokrzycka, żona Władysława 1896-1989 z d. Borecka z Wyrki, dzieci: Helena 1919 (Sawicka w Krzeszowie); Stanisława 1922 (Paluszewska); Bronisława (Jóźwiak)

3.

KOŁODYŃSKA

Narcyza 1875-1957 z d. Mokrzycka, wdowa po Leonie - s. Antoniego i Ludwiki z d. Stupnicka, dzieci: Marian 1917 (ż. Maria z d. Dąbrowska). U Narcyzy mieszkali Grendusowie.

GRENDUS

Franciszek 1901-1940 (Michałówka, pow.jarosławski-Katyń) - s. Jana i Katarzyny z d. Marciak, ppor. rez., nauczyciel, żona Janina, córki: Halina?, Krystyna?

4.

KOŁODYŃSKI

Mieczysław ~1903 - s. Leona i Narcyzy z d. Mokrzycka, żona Janina ~1905 z d. Wawrzynowicz z Wyrki, dzieci: Wacław (zm. przed wojną).

5.

SAWICKI

Andrzej 1913-~1986 - s. Emeryka i Bronisławy z d. Białobrzecka (z Huty Stepańskiej), żona Stanisława z d. Kołodyńska, dzieci: Helena 1941, Zofia 1943.

6.

KOŁODYŃSKI

Teofil 1878-1950 - s. Antoniego, żona Anna („Hanka”) 1879-1952 z d. Libera z Zakuścia, dzieci: Bronisław (p.7), Władysław 8.06.1924 i jego żona Jadwiga z d. Basińska.

7.

KOŁODYŃSKI

Bronisław 14.12.1909 - s. Teofila i Anny (p.6), żona Stanisława 1918 z d. Lipińska - c. Mariana i Filipiny z Mielnicy Wielkiej, dzieci: Marian 1936; Romualda 1939.

8.

BUKOWSKI

Albert 1899-1993 - s. Bronisława (s. Pawła i Anieli z d. Czajkowska) i Antoniny z d. Olech z Alfredówki, żona Anastazja 1897-1970 z d. Sulikowska - c. Józefa i Józefy z d. Brzozowska, dzieci: Zygmunt 1925, Szczepan i Edward 24.12.1926. Anastazja była dwukrotnie wdową: I m.Marian Chorążyczewski zginął na froncie w czasie I Wojny Światowej, II m. Franciszek Jakiel z Mielnicy Małej zm. ok.1920-23. Brat Alberta - Wacław w Wielkopolu.

9.

JUREWICZ

Władysław 1888-1955 - s. Józefa i Julii z d. Tchórzewska, żona Marianna 1894-1975 z d. Borecka z Wyrki, dzieci: Stanisław ~1919; Genowefa z rodziną

LIPIŃSKI

Stanisław 1913, żona Genowefa 1922 z d. Jurewicz - c. Władysława i Marianny, dzieci: Jan 1942.

10.

JUREWICZ

Grzegorz ~1898 - s. Józefa (Teofila?), żona Leontyna ~1899, dzieci: Mirosława; Stanisław; Marian.

11.

JUREWICZ

Piotr ~1905 - s. Józefa (Teofila?), żona IN ~1907 z Ladów, syn IN.

12.

KOŁODYŃSKI

Wojciech ~1908 - s. Sebastiana, żona IN z d. Borecka - c. Mariana z Huty Stepańskiej, dzieci: chłopiec i dziewczynka w wieku przedszkolnym.

13.

KOŁODYŃSKI

Cyprian ~1906 - s. Sebastiana, żona Janina l. ok. 34 z d. Sulikowska - c. Ludwika z Ożgowa

14.

BASIŃSKI

Feliks 1897-1986 - s. Franciszka i Tekly z d. Kołodyńska, żona Władysława 1897-1974 z d. Kołodyńska - c. Teofili i Franciszka, dzieci: Jadwiga 1920 (Chomicz), Anna 1923-17.12.1943. Mieszkał tu Kobylański

KOBYLAŃSKI

Bronisław ~1920.

15.

KOŁODYŃSKI

Józef, żona Ewa, dzieci: Rozalia (poniżej).

WYSOCKI

Władysław ~1903 z Kamionki Nowej, żona Rozalia z d. Kołodyńska - c. Józefa i Ewy,

16.

JUREWICZ

Aleksander 1903-1944 - s. Józefa (Teofila?), żona Aniela zginęła w Hucie Stepańskiej 17.07.1943, dzieci: Czesław 1930; Władysław 1932; Roman 1936.

17.

KOŁODYŃSKI

Eugeniusz 1913-1965 - s. Franciszka i Teofili z d. Popławska, żona Konstancja 1920~2000 z d. Marcinkiewicz z Hermanówki, dzieci: Franciszka 1940. Mieszkała z nimi matka Eugeniusza (wdowa)

KOŁODYŃSKI

Jan 1903-1977 - s. Franciszka i Teofili.

SZURGOT

Helena ~1883 z d. Popławska (siostra Teofili).

RUDNICKI

Symforian ~1883, przygarnięty.

18.

KOŁODYŃSKA

Bronisława 1890-1966 z d. Chomicz z Huty Stepańskiej, wdowa po Sylwestrze - s. Gracjana i Rozalii z d. Lipińska, dzieci: Mieczysława 1907 (Malinowska), Izabela 1909 (Zydko), Jan ~1912.

19.

KOŁODYŃSKI

Mikołaj ~1904-1962 - s. Józefa, żona Janina 1909-1992 z d. Kołodyńska - c. Leona i Narcyzy, dzieci: Wacław 1927-1955; Halina 1940 (po m. Patejuk, ob. w Edmonton). W tym budynku była szkoła.

20.

KOŁODYŃSKI

Cezary 1902-1988 - s. Józefa, żona Mirosława 1910 z d. Kołodyńska - c. Ignacego, dzieci: Stanisława 1920 (Matusiak); Czesław 1930; Romualda 1936.

21.

KOŁODYŃSKI

Stanisław 1907-1974 - s. Franciszka i Teofili z d. Popławska, żona Albina 1912-1993 z d. Janicka z Siedliska, dzieci: Jadwiga 1934-1984.

22.

KOŁODYŃSKI

Czesław 1912-1999 - s. Jana i Genowefy z d. Sulikowska, żona Izabela 1916 z d. Sawicka - c. Marcina i Anieli z d. Felińska, dzieci: Zygmunt 1940; córka IN. zmarła w listopadzie 1943 przy porodzie w Niemczech

23.

SULIKOWSKA

Anastazja ~1883-17.07.1943 z d. Seredzińska, wdowa po Joachimie 1871 (*Parniszcze) - s. Józefa i Reginy z d. Kołodyńska, dzieci: Marian ~1913. Bracia Joachima to: Hipolit (ż.Narcyza Brzozowska), Józef (ż.Józefa Brzozowska), Witalis (ż.Paulina Sawicka) Antoni (ż.Paulina Sawicka, wdowa po Witalisie).

.

SULIKOWSKIMarian - s. Joachima i Anastazji, żona Franciszka z d. Borecka, dzieci: Barbara, Czesław. Po wojnie Trękus koło Olsztyna.

24.

SULIKOWSKI

Ksawery 1902-1974 - s. Hipolita i Narcyzy z d. Brzozowska, żona Genowefa 1913 z d. Sawicka z Huty Stepańskiej, dzieci: Dionizy 1940. Mieczysława 1 rok 7 mieś. Mieszkała z nimi matka Ksawerego Narcyza 1877 (wdowa) i...

KORKUS

Jan ~1923.

25.

SULIKOWSKI

Piotr 1898-1946 - s. Joachima, żona Bronisława 1898-1973 z d. Borecka z Wyrki, dzieci: Jan 1924; Edward 1926.

26.

SULIKOWSKI

Teofil 1900-1984 - s. Joachima, żona Stanisława z d. Kołodyńska - c. Leona. Syn Zygmunt zmarł przed wojną.

27.

BASIŃSKI

Jan ok.1902 w Ożgowie - s. Mikołaja i Petroneli z d. Kołodyńska, żona Stanisława ~1904 z d. Łuszczyńska, dzieci: Jadwiga 1925-18.07.1943; Czesław ~1933

28.

KOŁODYŃSKI

Marian 1902-1968 - s. Ignacego, żona Helena 1905-1975 z d. Sawicka - c. Gracjana z Ilnika, dzieci: Romuald l.4, Wacław 1 rok.

29.

KOŁODYŃSKI

Ignacy ~1867-1953 - s. Gracjana i Rozalii z d. Lipińska, żona Malwina, dzieci: Marian (p.28), Jan (p.30), Władysław.

30.

KOŁODYŃSKI

Jan 3.04.1904-14.01.1986 - s. Ignacego, żona Józefa 1910-1990 z d. Kubicz z Mielnicy Wielkiej, dzieci: Janina ~1940-07.1943 zm.w Rafałówce czasie ucieczki.

31.

SULIKOWSKI

Antoni 1869-1966 (*Parniszcze) - s. Józefa i Reginy z d. Kołodyńska, wdowiec po Paulinie +1925 z d. Sawicka (wdowa po bracie Antoniego - Witalisie), dzieci: Stanisław (poniżej)

SULIKOWSKI

Stanisław 1917, żona Anastazja z d. Szabelska z Nowej Kamionki

32.

SULIKOWSKI

Władysław 1906-1999 - s. Antoniego i Pauliny z d. Sawicka, żona Władysława 1912 z d. Kołodyńska - c. Leona, dzieci: Jan 1929; Mirosław 1932 [...]. Władysława siostra przyrodnia - Genowefa (Popławska) mieszkała w Hucie.

33.

KRYSIK

IN., rodzina ukraińska 5 osób.

34.

KULIK

Petro, rodzina ukraińska 6 osób.

35.

PYZIO

IN., rodzina polska 6 osób.

36.

GOCZ

Paweł, rodzina ukraińska, dzieci: Hanna (mieszka w Hucie), Nadia (w Stepaniu), Ola (głuchoniema zm. w 2009 r. w Hucie), Stepan (zm. w Stepaniu).

37.

GOCZ

Mikołaj, brat Pawła, rodzina ukraińska 5 osób.

38.

SAWICKI

Hipolit, rodzina polska 5 osób.

39.

PSAŁTYRA

Mychałko, rodzina ukraińska 6 osób.

40.

SAWICKI

Leonard, żona Aniela, dzieci: Stanisława, Jadwiga. Władysław.

41.

KOŻUCH

IN., rodzina ukraińska, 4 osoby.

42.

SAWICKI

Marcin, do wojny był sołtysem, rodzina polska 5 osób.

Brak więcej informacji. Proszę Państwa o pomoc w uzupełnianiu wykazu.

Osoby zainteresowane miejscowością / udostępniające informacje:

FORMULARZ zgłoszenia rodziny i uzupełnienia danych

L.p.

Informacje

1.

Andrzej Bukowski[grudzień 2009] poz.1-42, lista zamordowanych i odnowiony szkic Zygmunta Bukowskiego - na podstawie materiałów zebranych przez Zygmunta Bukowskiego mieszkańca Starej Kamionki. ZDJĘCIA przedwojenne. [czerwiec 2010] OBRAZEK z Mszy Św. Prymicyjnej ks. Kazimierza Batowskiego znaleziony w książeczce do nabożeństwa mojej Babci Anastazji Bukowskiej ze Starej Kamionki. [listopad 2010] uzup. w poz. 36. [czerwiec 2011] uzup. w poz. 1.bukoszczak(a)gmail.com

2.

Piotr Sawicki[styczeń 2010] korekta imienia w poz. 40sawicki_piotr(a)tlen.pl

3.

Irena Trepczyńska[marzec 2009] dot. poz. 2 (wpis przeniesiony ze strony o Kamionce w gm. Berezne - maj 2010)trepczynska(a)wp.pl

4.

Aldona Sulikowska[czerwiec 2009] poz. 23 na podst. relacji cioci Barbary, córki Mariana i Franciszki Sulikowskich (wpis przeniesiony ze strony o Kamionce w gm. Berezne - maj 2010)aldona83(a)wp.pl

5.

Beata Brzozowska[październik 2010] ZDJĘCIE rodzinne (nr 3)beata.brzozowska(a)op.pl

6.

Joanna Gil- c. Heleny Patejuk. [luty 2014] korekta i uzup. w poz. 19jedikitty(a)gmail.com

Lista zamordowanych:
1. Lipiński Eugeniusz syn Józefa, 2. Rudnicki Symforian, 3. Szurgot Helena, 4. Kołodyńska Magdalena, 5. Jurewicz Aniela, 6. Basińska Anna córka Feliksa, 7. Sulikowska Bronisława, 8. Jurewicz Piotr syn Józefa, 9. Kołodyński Władysław syn Teofila, 10. Kołodyńska Jadwiga z d. Basińska, 11. Chomicz Antoni syn Antoniego.


Data powstania strony: grudzień 2009 r., ostatnia edycja: luty 2014 r.

inne strony O KRESACH

.